______pozwólmy wspomnieniom dzieciństwa______


____________znów zobaczyć świat______________

________by i nasze dzieci poznały ich czar_________

25 listopada 2009

"DZIELNY CZAWDAR" Angeł Karalijczew


Prawdziwa baśń z tych, co to dzielny, mały wojak uratował świat. To musi się spodobać dzieciom. Jest więc i dobro, i zło. Występują dobrzy i źli bohaterowie. I oczywiście potworny dziewięciogłowy Czarny Smok, którego trzeba pokonać. Najmłodszy z rodziny - Czawdar wyrusza do Czarnego Grodu, gdzie uwięzieni zostali jego ojciec i rodzeństwo. Napotyka przy tym różnych ludzi i przeżywa liczne przygody. A ilustarcje Marii Mackiewicz niewątpiwie przeniosą nas w tą podróż, by razem z dzielnym chłopcem poznać i zasmakować życia poza domem rodzinnym. Ta bułgarska bajka ludowa jest trochę mroczna, trochę śmieszna, trochę pouczająca, ale przede wszystkim urocza i zapadająca w pamięć.

"Cały dzien turkotał wózek po nie konczącej się drodze. Wieczorem zatrzymali się, aby przenocować pod starym dzrewem na skraju wsi. CZawdar wyjął pozostały kawałek placuszka i położył go na serwetce.
- A teraz będziemy jeść kolację - powiedział.
- Nie śpieszcie się tak! - zawołał kotek. - Czuję zapach kiełbasek. Musi tu byc w pobliżu sklep. Pójdę do niego, kupię kiełbaskę, a wy rozpalcie ogień, to ją upieczemy.
Czawdar nazbierał suchych gałązek, a kaczątko schwytało robaczka świętojanskiego. Położyło go na czapeczce Czawdara, a robaczek zaświecił jak malenka latarka. Rozpalili ogień. Po chwili zjawił się kotek. Ledwie się ruszał, taki miał wydęty brzuszek.
- A gdzie masz kiełbaskę? - zapytał Czawdar.
- Zjadłem ją niechcący - odpowiedział kotek."

Nasza Księgarnia, Warszawa 1973

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz