______pozwólmy wspomnieniom dzieciństwa______


____________znów zobaczyć świat______________

________by i nasze dzieci poznały ich czar_________

2 marca 2010

"HANIBAL ZA BRAMĄ" Hana ZelinovaCiekawa bajeczka pisana z perspektywy psiaka. Hanibal mieszka z Adamem i Agatką, bardzo je kocha i lubi się z nimi bawić. Psoci przy tym, nie mniej niż same dzieci. One również są bardzo do niego przywiązane. Razem przeżywają wesołe raz smutne przygody. Na zawsze pozostaną przyjaciółmi, bo pomimo drobnych kłótni, sprzeczek, a nawet utarczek, w końcu godzą się i  przepraszają. Książeczka umożliwia wczucie się w rolę psa, śledząc jego myśli i przeżycia. Wierne oddanie dzieciom i gospodarzom oraz gotowość niesienia pomocy w każdej sytuacji jest jak najbardziej zrozumiałe. Hanibal nigdy nie gniewa się zbyt długo na dzieci, mimo, że czasem traktują go niezbyt dobrze. Wiernie im służy, przyjmując nie raz na siebie winę za wyrządzone, przez małych awanturników, w domu szkody. Rodzice jednak domyślają się prawdy i wiedzą, że lepszego towarzysza zabaw nie mogliby znaleźć dla swoich pociech.
Zelinová Hana to pisarka słowacka, zaś  Jerzy Czerniawski zdobył nagrody Biennale Ilustracji  w 1974, 1977 oraz był autorem Ilustracji Roku 1975, 1979, 1980,

"- Zostawcie dzieci te tornistry i idźcie szybko spać. Jutro pójdziecie pierwszy raz do szkoły i do przedszkola.
Dzieci krzyknęły: - Hura! - I zawołały mnie do kąta. Tam mi poszeptały do ucha. Adam do prawego, Agatka do lewego:
- Hanibalku, prosimy cię , pilnuj naszych tronistrów. Żeby nam ich nie zabrała ani Baba Jaga, ani Ali Baba, ani Pimpuszek-Kłębuszek. Jutro idziemy do szkoły.
Potem położyły tornistry obok mnie na ziemi i poszły spać.
Całą noc dobrze pilnowałem tornistrów. Sam. Dopiero nad ranem dzieci przyszły pomóc mi w  pilnowaniu.  Najpierw Adam w niebieskiej piżamce, potem Agatka w różowej. Każdy położył się obok swojego tornistra. Nie wiem, dlaczego. Ale pewnie dlatego, żebym się nie bał.
Ani Baby Jagi.
Ani Ali Baby.
Ani Pimpuszka-Kłębuszka."

Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1978

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz