______pozwólmy wspomnieniom dzieciństwa______


____________znów zobaczyć świat______________

________by i nasze dzieci poznały ich czar_________

28 września 2011

"DZIADZIO MROK","SREBRNE GWIAZDKI" Ewa Szelburg-Zarembina, Zbigniew Rychlicki


Nastrojowo, jesiennie i melancholijnie dziś. Bo to już jesień, więc i lekturki takowe będą. Dwie tych samych autorów, bo to seria traktująca o poszczególnych porach roku. Muszę przyznać, że duet artystów świetnie poradził sobie z oddaniem nastroju, atmosfery i wrażeń jesienno-zimowych. Piękna złota jesień, jaką możemy podziwiać za oknem, bije ciepłem i spokojem z ilustracji oraz wierszy.  Bogactwo tej pory roku zachwyca kolorami i darami. Obrazy Zbigniewa Rychlickiego to dla mnie osobiście esencja dzieciństwa. Spójrzcie sami!


"A ten Wrzesień
we wrzosie
szuka rydzów
po rosie.
                 A gdy rosa
                 już zginia,
                 rwie orzechy
                 w leszczynie."

Wydawnicwto Lubelskie, Lublin 1984
Tu zaś - śnieżnie. Zima bowiem tuż, tuż. I święta! I Gwiadka! I choinka , i prezenty! 
Wtedy wszyscy jesteśmy jak dzieci!


"Reni było trzeba
srebrnej gwiazdki z nieba.
Wtedy zima biała
tyle ich zesłała,
że się ziemia cała
srebrną gwiazdką stała."


Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1985

2 komentarze:

  1. Przypadkowo weszlam na Pani(-a?) blog, wielkie BRAWO, daje 5-ke z plusem. Fajnie jest przegladnac znajome ksiazki z lat dziecinstwa i powspominac. Pisze z Chorwacji, i tez tu mam kilka ksiazek z dziecinstwa, m.in. "Dar rzeki Fly" M.Kruger (z 1973 r, teraz zauwazylam, ze byla to lektura szkolna do IV klasy), "O kotku ktory szukal czarnego mleka", i kilka innych.
    B. ladnie Pani przedstawia tresc ksiazek; jezeli nie zanudzam, to bym prosila o przedstawienie ksiazeczki Grabowskiego - "Puc, Bursztyn i goscie". Dziekuje, pozdrowienia z HR :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przypadkowo weszlam na Pani(-a?) blog, wielkie BRAWO, daje 5-ke z plusem. Fajnie jest przegladnac znajome ksiazki z lat dziecinstwa i powspominac. Pisze z Chorwacji, i tez tu mam kilka ksiazek z dziecinstwa, m.in. "Dar rzeki Fly" M.Kruger (z 1973 r, teraz zauwazylam, ze byla to lektura szkolna do IV klasy), "O kotku ktory szukal czarnego mleka", i kilka innych.
    B. ladnie Pani przedstawia tresc ksiazek; jezeli nie zanudzam, to bym prosila o przedstawienie ksiazeczki Grabowskiego - "Puc, Bursztyn i goscie". Dziekuje, pozdrowienia z HR :)

    OdpowiedzUsuń