______pozwólmy wspomnieniom dzieciństwa______


____________znów zobaczyć świat______________

________by i nasze dzieci poznały ich czar_________

12 grudnia 2014

"JEŻYK WE MGLE" Siergiej Kozłow

Siergiej Kozłow znany jest przede wszystkim jako autor książki i scenariusza pt. Jeżyk we mgle (Ежик в тумане), na podstawie którego Jurij Norsztein wyreżyserował swój film animowany, uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł tego gatunku w historii kina.
Jeżyk we mgle to urocza baśń o Jeżyku, który w drodze do swojego przyjaciela Niedźwiadka gubi się we gęstej mgle, gdzie  spowija go i straszy świat tajemnic oraz cudów, fascynujący i groźny zarazem.
Film został doceniony zarówno w Rosji, jak i na świecie. W 1976 roku zdobył Grand Prix XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Teheranie. Rok później otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Chicago, a w 1978 II nagrodę w Sydney. W Londynie ogłoszono go filmem roku 1977.
Po bajki Kozłowa o przygodach Jeżyka i Niedźwiadka, jak również kolejnych jego bohaterów sięgało wielu animatorów. Żaden z tych filmów jednak nie uzyskał takiej sławy i uznania jak dzieło Norszteina.
Zbiorowy tom bajek Kozłowa Wszystko o Jeżyku, Niedźwiadku, Lwie i Żółwiu zawiera pełny obraz jego wyjątkowej twórczości, znanej każdemu rosyjskiemu dziecku.
O niezwykłej popularności bohaterów Kozłowa na Wschodzie świadczy między innymi pomink Jeżyka w Kijowie, odsłonięty w styczniu 2009 roku. A sama twórzczość autora stała się tematem prac takich rosyjskich pisarzy jak Siergiej Baruzdin czy Fazil Iskander, a także słynnego barda Bułata Okudżawy. Opowieści Kozłowa tłumaczone są we Francji, w Ameryce, w Holandii, w Niemczech i wszystkie się dobrze  kończą.
W grudniu 2009 roku Siergiej Kozłow otrzymał nagrodę im. Kornieja Czukowskiego, która jest jedną z najbardziej znaczących nagród dla pisarzy literatury dla dzieci. Autor zmarł 9 stycznia 2010 roku w wieku 71 lat na zapalenie płuc.


Poniżej film animowany Jeżyk we mgle w reżyserii Jurija Norszteina, na podstawie scenariusza Siergieja Kozłowa:Wydawnictwo "Współpraca" , Warszawa 1987


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz