______pozwólmy wspomnieniom dzieciństwa______


____________znów zobaczyć świat______________

________by i nasze dzieci poznały ich czar_________

20 lipca 2010

"CO SIĘ W KOŁO ZIELENI" Czesław Janczarski

Dziś mamy wiele książeczek wspomagających naukę literek i czytania dla dzieci. Wiem, bo akurat to w domu teraz przerabiam. Wydawnictwa prześcigają się w formach, kolorach, w ogóle - pomysłach na dotarcie do rodzica i malucha, by wybrać akurat ich pozycję. To dobrze, bo dzięki temu mamy duży wybór i coraz lepsze wydania. Coraz bardziej kreatywne, a tym samym pomocne.

Z dawnych lat pamiętam tylko słynny dziś "Elementarz Falskiego", który oczywiście także nabyłam córce, ale poza tym nic innego. Dopiero w bibliotece natknęłam się na skromną książeczkę Czesława Janczarskiego, będącą zbiorem krótkich wierszyków o każdej literce. Ilustartorką jest Ewa Nemoudry-Włodek.
 Odnoszą się one do roślin, stąd podtytuł: "Abecadło roślinne". Autor zachęca do wędrówki po lesie, polach i łąkach, co dziś jest na czasie, bo mamy rozbudzoną do pełnego życia przyrodę w zasięgu wzroku i ręki. Nie mamy tylko czasu i chęci by się pochylić oraz spontanicznie zachwycić kwiatem. To swoistego rodzaju przewodnik dla najmłodszych. Pozycja dziś mało popularna, bo ilustracje nie są tak kolorowe i jednoznaczne jak współczesna kreska, choćby disneyowska. Ta interpretacja jest bardziej złożona i mniej domyślna.


Autorka ożywiła niemych bohaterów. Rzeczom, przedmiotom, roślinom, nadała osobowości i twarz. Przedstawiła graficznie również echo, co może wydawać się niemożliwe do przekazania dziecku. Niby znane i proste, a jednak... Niewspółczesne. Ukazane w sposób wymagający skupienia i uwagi. Niejednoznacznie i nie na skróty.Ewa Nemoudry urodziła się 7 października 1957 (?) roku w Poznaniu.  Dorastała w Krakowie, gdzie studiowała na ASP oraz na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Pradze. Obecnie mieszka i pracuje w Pradze, Republika Czeska. "Piękne są nasze pola, 
łąki, lasy i rzeki,
góry śniegiem okryte,
błękit morza daleki.


W lesie - drzewa szumiące
rosną, kwiaty i zioła,
wonne trawy na łące,
złote zboża na polach.


Chciałbyś poznać to wszystko,
co zieleni się wokoło,
szumi, pachnie i kwitnie
i szeleści wesoło?


Zanim pójdziesz na spacer
w las, na pole, nad rzeczkę - 
przejrzyj w domu uważnie
kolorową książeczkę."


Krajowa Agencja Wydawnicza, Poznań 1988

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz