______pozwólmy wspomnieniom dzieciństwa______


____________znów zobaczyć świat______________

________by i nasze dzieci poznały ich czar_________

22 czerwca 2010

ZEGAROWY KRÓL" Jerzy Afanasjew

Historia Królestwa Czasu. Smutne i ponure raczej było to miejsce. Same zegary miarowo odmierzające upływające sekundy, minuty i godziny. Nie ma tu życia, choć zewsząd słychać tykanie. Jedynie Król Czasu pojawia się tam by ciągle nakręcać zegary i je naprawiać. Pewnego dnia jednak zdarzyło się coś nieplanowanego i burzącego dotychczasowy porządek. DO królestwa wpadła dziecięca piłka, która król wystrzelił na niebo zamiast słońca. Zdezorientowane zegary zbuntowały się i ukarały nieuważnego władcę. Mechanizmy wciągały do swoich metalowych wnętrz siwą, długą brodę króla. Dziś ludzie uważają, że dzięki temu każdy zegar żyje i czuje.
Jerzy Afanasjew (1932-1991) - pisarz, poeta, reżyser. Autor ponad 30 książek, w tym biografii "Okno Zbyszka Cybulskiego". W 1980 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wraz z żoną Aliną napisał dla dzieci również "Czarodziejski Młyn"z pięknymi ilustracjami Teresy Wilbik. Na podstawie książki powstał film animowany oraz lalkowa sztuka teatralna. W tym roku doczekaliśmy się reprintu tejże lektury w ramach serii Mistrzowie Ilustracji wydawnictwa Dwie Siostry.
Gabriel Rechowicz (pseud. Gaber, ur. 1920) -  polski artysta grafik, dekorator wnętrz, autor grafik i ilustracji do książek. Beata Tyszkiewiecz to jego siostrzenica.


"Gdzieś na świecie dzieci bawiły się piłką. Raz jedno z dzieci rzuciło piłkę za daleko. Piłka toczyła się cały dzień i całą noc, całe lato i całą zimę. Minęła wszystkie sady, w których rosną czerwone jabłka, wszystkie kolorowe ogrody świata - te duże jak parki i te małe jak doniczki - ogrody, w których rosną i róże, i łopuchy.
I buch! - przeleciała przez dziurę w strasznie wysokim płocie, wprost do Królestwa Czasu."

Nasza Księgarnia, Warszawa 1962

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz